Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Prof. Legutko o dotychczasowej polityce Niemiec: żywy dowód klęski przywództwa w UE

20 lipca 2022 r.
Udostępnij
Prof. Legutko o dotychczasowej polityce Niemiec: żywy dowód klęski przywództwa w UE

- To co obserwujemy przez ostatnie miesiące, to jest żywy dowód niemieckiego przywództwa; to był kraj, który miał decydujący głos w dotychczasowej polityce unijnej - powiedział prof. Rzyszard Legutko, europoseł PiS.

Europoseł został zapytany w TVP o znaczenie słów kanclerza Olafa Scholza o tym, że "Niemcy mają przejąć odpowiedzialność za Niemcy i świat. Ryszard Legutko odparł, że jest to zapowiedź kontynuacji tego samego i "pokazuje chorobę Unii Europejskiej".

- To co obserwujemy przez ostatnie miesiące, to jest żywy dowód klęski niemieckiego przywództwa. Nie oszukujmy się, Niemcy przecież były tym krajem, który miał decydujący głos w dotychczasowej polityce unijnej - podkreślił.

Zaznaczył również, że w normalnie funkcjonujących demokracjach przywództwo, które się nie sprawdziło, powinno zostać wyeliminowane. - Oni powinni odejść. Tymczasem nie tylko nie odchodzą, ale jeszcze mają czelność i mówią: w takim razie my dalej będziemy rządzić - powiedział europoseł. Zwrócił uwagę, że przyświeca im zamiar posiadania jeszcze większej władzy, aby żaden kraj nie mógł zablokować ich decyzji.

Jak zaznaczył w udzielonym wywiadzie, "zasada większości w tej chwili w zasadzie funkcjonuje", ale nasz zachodni sąsiad "chce to prawnie przypieczętować".
Brak zdecydowanych decyzji Niemiec

Rząd pod przewodnictwem kanclerza Olafa Scholza jest krytykowany za zbytnią opieszałość w podejmowaniu decyzji, które mogłyby pomóc Ukrainie w odparciu zbrodniczej napaści armii Putina. Zewsząd pojawiają się zarzuty pod adresem Niemców - także na ich własnym "podwórku" - że za wszelką cenę starają się utrzymać poprawne relacje z Rosją, mimo ich nieusprawiedliwionego niczym ataku na demokratyczne państwo i związanego z tym ogromu cierpienia, jakiego doświadczają broniący się Ukraińcy.

Z kolei, szef grupy parlamentarnej współrządzącej w Niemczech socjaldemokratycznej partii SPD - uważa, że nie należy wykluczać rozmów z Putinem. - Nie można (ich) wymusić - ocenił, ale jeśli prezydent Rosji "będzie gotów na uczciwe rozmowy z szefami państw i rządów UE, NATO i Ukrainy, to zasadniczo nie należy tego wykluczać - powiedział.

Rosyjska inwazja, która rozpoczęła się 24 lutego jest największym konfliktem zbrojnym, jaki ma miejsce w Europie - od czasu zakończenia II wojny światowej. Jej konsekwencje to widmo głodu, które spowodowane jest blokadą ukraińskiego zboża oraz ogromny kryzys migracyjny. Ukrainę opuściło już ponad 8 mln ludzi - z czego ok. 4,7 mln trafiło do Polski.

Moskwa nadal nie nazywa prowadzonej przez siebie regularnej wojny - wojną tylko "operacją wojskową". Za użycie tego zabronionego sformułowania w Rosji, czy też za informację o prawdziwej sytuacji na froncie, grożą poważne konsekwencje - nawet do 15 lat więzienia.